Home PaSO....................................................................PaSOPaSO 1997-2024 ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,KUP BILET |
|
Marcin Wasilewski – fortepian
Sławomir Kurkiewicz – kontrabas
Michał Miśkiewicz – perkusja
W roku 2024 Marcin Wasilewski, Michał Miśkiewicz i Sławomir Kurkiewicz świętują 30 lat współpracy artystycznej.
„W dzisiejszym jazzowym wszechświecie jest cała plejada gwiazd…”, napisał BBC Music Magazine, „…ale niewielu pianistów świeci tak jasno jak Marcin Wasilewski”. Na En attendant, siódmym albumie grupy dla ECM Records, między wspólnymi kompozycjami tria, znalazły się również „Glimmer of Hope” Marcina Wasilewskiego, ponadczasowy „Vashkar” Carli Bley, legendarny utwór grupy The Doors – „Riders on the Storm”, a także Wariacje Goldbergowskie Johanna Sebastiana Bacha. Przez 30 lat wspólnego grania, znakiem rozpoznawczym tria stała się wyjątkowa płynność i symbioza brzmienia. To czyni twórczość Wasilewskiego, Kurkiewicza i Miśkiewicza absolutnie wyjątkową.
Album En attendant został nagrany w studio La Buissonne na południu Francji w sierpniu 2019 roku i wyprodukowany przez Manfreda Eichera.
„Wiele lat wspólnego grania doprowadziło do powstania zespołu o całkowicie symbiotycznym przepływie twórczym” – zauważył Don Heckman z Los Angeles Times, kiedy Marcin Wasilewski Trio zaistniało na międzynarodowej scenie jazzowej. Komunikacja między muzykami oparta na improwizacji, pogłębiała się z biegiem lat, wraz z rozwojem ich kreatywności. En attendant jest dowodem niezwykłej wyobraźni muzyków i wyrazem tego, w jaki sposób pochodzące z wielu źródeł inspiracje mogą być opowiedziane muzycznym językiem.
En attendant został nagrany tuż przed rozpoczęciem współpracy tria z saksofonistą Joe Lovano w 2019 roku, kiedy to powstawał album Arctic Riff. En attendant stworzony przez Marcina Wasilewskiego, Sławomira Kurkiewicza i Michała Miśkiewicza, charakterystyczny w swym brzmieniu i w niepodrabialnym stylu, prezentuje bardzo szeroki wachlarz stylistyczny, od Bacha po improwizację. Na En attendant między wspólnymi kompozycjami tria znalazły się również „Glimmer of Hope” Marcina Wasilewskiego, ponadczasowy „Vashkar” Carli Bley, legendarny utwór The Doors „Riders on the Storm”, a także Wariacja Goldbergowska J.S. Bacha.
Trzyczęściowa kompozycja „In Motion” jest jak dotąd najtrafniejszym wyrazem umiejętności tria do odkrywania nowych form, kształtów i struktur muzycznych, przy zachowaniu architektonicznych proporcji. „In Motion Part I”, utwór rozpoczynający album ustępuje Wariacji 25 z Wariacji Goldbergowskich, przypominając, że ostatecznie wszystkie drogi prowadzą do Bacha.
Jednym z ulubionych utworów Tria, który również znalazł się na En attendant, jest „Vashkar”, kompozycja Carli Bley, która pierwotnie ukazała się na albumie Paula Bleya, Footloose! z 1963 roku.
Tworzenie autorskich wersji popowych i rockowych utworów stało się stałym elementem twórczości Tria. Na wcześniejszych albumach znalazły się „Hyperballad” Björk, „Diamonds and Pearls” Prince’a, czy “Message in a Bottle” the Police. Kultowy utwór „Riders on the Storm” The Doors dołącza do tej listy prezentując się w nieco niekonwencjonalnej aranżacji. Podczas gdy rytmikę utworu tworzy groove bliski oryginału, basista Sławomir Kurkewicz, improwizując, zdecydowanie wysuwa się na pierwszy plan, podczas gdy Marcin Wasilewski wydobywa harmonie kompozycji.
Najnowszy album Tria pt. En attendant został pod koniec kwietnia nagrodzony statuetką Fryderyk 2022 w kategorii Album Roku Jazz, a Marcin Wasilewski otrzymał Fryderyka 2022 w kategorii Artysta Roku Jazz.
Marcin Wasilewski dzięki dwóm tegorocznym Fryderykom ma ich już jedenaście, najwięcej w polskim jazzie. Sześć razy zwyciężał jako Artysta Roku Jazz: wcześniej w 2005, 2009, 2012, 2015, 2019), zaś całe Trio było nagradzane pięciokrotnie za swoje albumy (Trio- 2005, January- 2009, Spark Of Life- 2015 oraz Live- 2019 i właśnie En attendant w 2022 r.). Podobnie Trio, które jest liderem wśród zespołów jazzowych z pięcioma Fryderykami za Album Roku Jazz.
Zespół jest także bardzo ceniony poza Polską. W Niemczech zespół był nominowany do Niemieckiej Nagrody Jazzowej 2022 (Deutscher Jazzpreis) w kategorii Najlepszy Zespół Zagraniczny.
Wcześniej, na początku roku 2022 Trio zwyciężyło również w trzech bardzo ważnych kategoriach w Dorocznej Ankiecie Jazz Forum "JAZZ TOP 2021" Czytelników: jako Akustyczny Zespół Roku, za Album Roku: ‘En attendant’ – Marcin Wasilewski Trio / ECM Records/ Universal Music oraz w kategorii Koncert Roku: za podwójną trasę koncertową: Marcin Wasilewski Trio & Joe Lovano ‘Arctic Riff’ Tour 2021 + MWT ‘En attendant’ Tour 2021. Marcin został doceniony w kategorii Najlepszy Kompozytor (drugie miejsce) oraz zajął trzecie miejsce w kategorii Muzyk Roku. Ponadto wszyscy członkowie Tria zajęli miejsca na podium w kategorii swoich instrumentów (FORTEPIAN - Marcin był trzeci, KONTRABAS- Sławek- drugi i Michał na PERKUSJI - również drugi.
W styczniu 2024 r. tym razem głosami czytelników magazynu Jazz Forum Marcin Wasilewski Trio zostało ponownie uznane za Najlepszy Akustyczny Zespół Roku w Ankiecie "JAZZ TOP 2022". To szczególne wyróżnienie staje się udziałem Tria nieprzerwanie od 2018 roku. W tej samej ankiecie Michał Miśkiewicz ponownie zwyciężył także w kategorii PERKUSJA, a Marcin Wasilewski i Sławomir Kurkiewicz w kategoriach swoich instrumentów zajęli odpowiednio 3 miejsce w kat. FORTEPIANU i drugie miejsce – KONTRABASU. W komentarzu redakcji Jazz Forum do tegorocznych wyników czytamy: „Żelaznym faworytem w klasyfikacji Zespół Akustyczny jest działające od ponad 30 lat w niezmiennym składzie Marcin Wasilewski Trio, które zwieńczyło miniony rok rezydencją w kultowym nowojorskim klubie Village Vanguard z udziałem tytana saksofonu Joe’ego Lovano." Ankieta „Jazz Top” redakcji Jazz Forum, najstarszego i najbardziej prestiżowego polskiego magazynu jazzowego, ma już ponad 40 lat. W ostatnich latach formuła ankiety czytelników przeplatana jest co dwa lata ankietą krytyków.
|
|
|
|
|
|
|
|